İçeriğe geç

Mobilya Tamir

mobilya montaj

Mobilya tamir Bizlerin hayatları gün içerisinde farklı mekanlarda geçmektedir. Bu mekanlarda bizlerin aradığı tek şey belki de konfordur. Evlerimizi, ofislerimizi, okullarımızı, kısaca içerisinde vakit geçirdiğimiz bütün mekanlar da konforu yakalamak için istisnasız olarak kullanmış olduğumuz bazı şeyler vardır ki onlar da mobilyalardır. Dilediğimiz şekilde dizayn edebileceğimiz, düzenleyeceğimiz bu mobilyalar, meskenlerimiz açısından olmazsa olmalarımız konumunda. Baktığımız zaman mobilyaların tarihi yakın zamanlara dayanmaz. Bilinen en eski mobilya örneği, milattan önce 2700 yıllarına dayanır. Yapılan kazılarda, yontma taş devrine ait buluntular neticesinde o zamanlar da bile taşların, büyük kemiklerin ve ahşapların oyulması ve şekil verilmesi ile oturulacak mobilyalar yapıldığına kanaat getirilmiştir. Bu mobilyalar zaman içerisinde gelişme göstererek bazı farklılıklara ev sahibi olmuştur ancak günümüz de her ne kadar mobilyalar da cam, çelik, plastik ve alüminyum kullanılsa dahi hala mobilya denince akla ilk olarak ahşap gelir. Günümüz de kullandığımız mobilyaların ekseriyeti ahşaptan yapılmıştır. Gün içerisinde kullandığımız mobilyalardan bazılarına değinecek olursak; koltuk, yatak, masa, sandalye, elbise ve mutfak dolapları, kütüphane, karyola gibi eşyalar günlük olarak kullandığımız mobilyalardan bazılarıdır. Ayrıca okullarda, hastaneler de, ofisler de kullanılan başka mobilyalar da mevcuttur.

Mobilya Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Mobilyalarımızı alırken dikkat etmemiz gereken bazı şeyler vardır. Mobilyalarımızı evimizin büyüklüğüne, ışık seviyesine ve evimizin şekline göre dizayn etmemiz gerekmektedir. Evlerimiz geniş ise, sizler için dikkat edeceğiniz tek şey eşyaların rengi ve evinize uyup uymadığı. Ancak evleriniz nispeten küçük ise, eşyalarınızı alırken bazı hesaplar yapmanız gerekmekte. Genel olarak evleri eşya ile doldurmak pek hoş olmaz, küçük evi olan insanların evin ergonomisi açısından eşyaların boyutlarına ve gerekliliklerine dikkat etmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir başka şey ise eşyaların renkleri. Bu konu da iki yönden bakmalı ve hesap etmelisiniz. Hesap etmeniz gereken birinci şey, evinizin ışık alıp almaması. Eğer eviniz gün içerisinde yeteri kadar ışık alıyor ve aydınlıksa, seçeceğiniz eşyalar da renk açısından bir kısıtlamaya gitmenize gerek yok. Ancak eviniz pek aydınlık değilse, seçeceğiniz eşyaların renklerinin koyu olmamasına dikkat etmeniz gerekmekte. Koyu renkli mobilyalar zaten basık olan evinizi daha da kasvetli hale getirip sizlerin modunu düşürecektir. İçinizin ferahlayıp daha huzurlu bir hayat geçirmeniz için aydınlık ortamlar da olmanız tavsiye edilmekte. Bu konu da ince eleyip sıkı dokumanız gereken bir başka şey, mobilyalarınızın renklerinin uygun olmasıdır. Bu konu da genel olarak dikkat etmemiz gereken şey orta yollu olmak. Bütün eşyalarımızı aynı renkte alıp gözleri aşırı yoran renk yoğunluğu oluşturacak kombinlerden kaçınmalı, aynı şekilde her eşyayı farklı renkte alıp evi gökkuşağı misali dizayn da etmemeliyiz. Yani her iki aşırılıkta eviniz için şık olmayacaktır. Burada yapmamız gereken şeyler, genel olarak açık renkte ve renkleri birbirine zıt olmayan, renk uyumu iyi olan mobilyalar tercih etmek.

Mobilya Renk Skalası

Mobilya alımı, bir silsile şeklinde gerçekleşir. Genel olarak aldığımız her mobilyayı bir düzene ve renk skalasına göre alır, bir mobilyayı diğerine uydururuz. İşte burada, cevaplamak istediğimiz bir soru var ki o da bu kadar zahmet sonrasında evlerimize aldığımız mobilyalar da bir sorun olduğunda onları ne yapacağımızdır. Sıfır olarak alınan mobilyalarda belli bir süre garanti imkanı verilse de, garanti kapsamı dışarısında kalan mobilyalar için geriye iki adet seçenek kalmakta, ya çöpe atılmak ya da sıkı bir tamir süreci. Biz de yazımızın geri kalanında, Türkiye’nin en büyük illerinden birisi olan Bursa da mobilya tamiri imkanlarından bahsedeceğiz.

Bursa, Türkiye’nin nüfus yoğunluğu açısından bakıldığında en büyük dördüncü şehridir. Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’nin en yaşanabilir şehri olan Bursa’nın imkanları da çok gelişmiş durumdadır. İstediğiniz her şeye kolaylıkla ulaşabileceğiniz Bursa’da, mobilya tamiri imkanları da oldukça geniştir. Burada değinmemiz gereken şey, ne kadar farklı yapı da mobilyalar olsa da, Bursa’da da mobilya tamirinin ahşap mobilyalar ağırlığında olmasıdır.

Bursa’da Ahşap Mobilya Tamiri

Gelişen teknoloji ile birlikte mobilyalar farklı yapılar da üretilse dahi hala mobilyalar, ağırlık ile ahşap hammaddesinden üretilmektedir. Hem daha şık hem de daha kullanışlı olan ahşabın tamirinde dikkat etmeniz gereken iki şey mevcut. Bursa da ahşap mobilya tamiri yaptıracaksanız bakmanız gereken ilk şey, mobilyalarınızın garanti sürelerinin devam edip etmediği. Çünkü yeni satın alınan mobilyaların uzun bir garanti sürelerinin olması, onların bakımlarının firmalar tarafından yapılmasını sağlıyor. Eğer garanti kapsama içerisinde iseniz çok kolay bir şekilde karşılaştığınız sorunu çözme fırsatı yakalıyorsunuz. Ancak unutmayın, eğer garanti süreniz devam ederken mobilyalara başka bir işlem uyguladıysanız mobilyalarınız garanti kapsamı dışında kalabilir. Yani karşılaştığınız sorunu kendiniz ya da bir başkası yardımıyla çözmeye çalışıp sonrasında garantiye gönderdiğiniz de firma garantiyi yürürlükten düşürebilir. Garantili mobilyalarınızı tamir için satın aldığınız firmanın ismini internette aratarak Bursa da ahşap mobilya tamiri yapan firmanıza ulaşabilirsiniz. İkinci konu ise, garantisi devam etmeyen mobilyalarınız için iyi ustalar bulmak. Bursa’da ahşap mobilya tamiri yapan birbirinden iyi ustalar mevcut. Mobilya sektöründe hal böyle olunca doğal olarak, mobilya tamiri antika mobilyalar üzerinde yoğunlaşmakta. Şimdi bir de, Bursa’da antika mobilya tamiri üzerine konuşalım.

Bursa’da Antika Mobilya Tamiri.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, Bursa’da antika mobilya tamiri yapan çok kaliteli ustaların yanında antika mobilya tamiri yapan işinin ehli olmayan ve sahtekar insanlar da mevcuttur. Bunun içindir ki Bursa’da mobilya tamiri yaptırmak isteyenlerin iyi bir usta araması, bir bilene sorduktan sonra mobilyalarını tamir ettirmeleri gerekmekte. Zira mobilyalarınıza tamir işlemi gerçekleştikten sonra geri dönüşü çok zor olacaktır. Özellikle antika olan mobilyalarınız için bu geri dönülemezlik sizleri hayli üzebilir.

Bursa’da antika mobilya tamiri yaptırmak istiyorsanız size önerimiz yaşlı ve işinin ehli olan mobilya montaj ustası bulmanızdır. Çünkü eski eşyanın dilinden eskiler daha iyi anlar. Genç ustalar genel olarak buldukları her yere zımpara atarak boyasını sökmekte ve sonrasında da dikkatsiz bir şekilde boyayabilmektedir. Tabii her usta böyle değildir ancak elinizdeki malzemeler çok değerli olacak, onun için yanlış ustalar da bu eşyaların heba olmaması gerekir. Bursa’da antika mobilya tamiri yapan ustaların ilk önce kurtların yapmış olduğu delikleri kapattıklarından emin olun. Önemli olan mobilyaların özgünlüklerini değiştirmeden onları tamir etmek olduğu için, Bursa’da antika mobilya tamiri yapan ustaları iyi bir araştırmak gerek.

Puanımız

“Mobilya Tamir” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Bursa Kapı Montajı | Mobilya Montajı Servisi 0534 327 20 97

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN