İçeriğe geç

Kapı Kataloğu

Mutluluğa Açılan Kapı Modelleri

Kapılar Hakkında

Merak Ettikleriniz?

Size Uygun En İyi Kapı Seçimini Yapmanız İçin Yandaki Makaleyi Okumanızı Tavsiye Ediyoruz.

İç kapı nasıl seçilmeli?

Tarihte kapılar bir güvenlik ölçütü olarak kullanılırken, artık günümüzde kapılar stilin ve dizaynın önemli bir parçası haline gelmişlerdir. En doğru kapı seçimi stilinizi yansıtan, ortama değer kazandıran, yüksek kaliteye sahip olan kapıdır.

Evinizin, işyerinizin, garajınızın, bahçenizin tasarımı, seçtiğiniz kapı ile değer kazanır. Bu nedenle sizin için doğru kapı modelini, doğru malzemeyi ve doğru rengi tercih etmek oldukça önemlidir.

Son trendlere göre tasarlanmış bir evde demode kapıların kullanılması evin oldukça eski ve kötü görünmesine neden olacak, ne kadar güzel dekore edilmiş olursa olsun kendini göstermeyecek, sönük kalacaktır.

Evet, kapılar; güvenlik, soğuğu engellemek gibi şeyler için önemlidir ancak artık günümüzde kapı asıl amaçları dışında, bir mekanı tamamlamak olarak da oldukça önemlidir. Küçük bir ayrıntı gibi gözükse de, kapının dekorasyon ve mimarlıktaki yeri göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir.

Kapının rengi bile evinize değişik hava katılmasına yardımcı olur. Bunun için kapı seçimi yaparken hem güven hem de şık görünüm açısından değerlendirerek seçim yapmalısınız.

Küçük metrekareli evlerde ortamın daha ferah ve aydınlık görünmesi için açık renklerde kapılar tercih edilmesi doğru bir tercih olabilir. Açık renkler lekeyi çabuk belli eden renk olsa da evin ferah, şık ve güzel görünmesine neden olur. Bunun için son yıllarda beyaz veya açık renkli kapı modelleri daha fazla tercih edilmektedir.

Aynı zamanda cam desenli, düz desenli ve hem cam, hem desenli kapı modelleri bulunmaktadır. Cam desenli olanlar çok sık kullanım sağlamamakta olup, kullanılsa da sadece salon ve ya mutfak kapısı olarak kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise cam odanın içini gösterdiği için yatak odası, çocuk odası, banyo ve wc  gibi mekanlarda kullanılması mahremiyet açısından zordur . Fakat salon, mutfak gibi mekanlar için camlı kapı kullanılabilir. Camlı kapıların tercih edilmesi karanlık olan koridorların da ışık alması için avantaj sağlayabilir.

Gelişen teknoloji ile birlikte kapı sektöründe de  farklı sistemlerle üretilmiş, farklı malzemelerle çeşitlendirilmiş, farklı desenlerle ayrıcalık kazandırılmış, her zevke ve her ekonomiye uygun kapı çeşiti bulmak mümkündür.

Son yıllarda tercih edilen kapılardan olan Amerikan kapıları seçerken laminat parkenizin rengine yakın olmasına dikkat etmeniz odanızın dekorasyon bütünlüğü açısından önemlidir.

Açık renk kullanılması her mobilya dekorasyonuna uyum sağlaması içindir. İşin içine farklı renkler girdiği zaman uyumsuzluklar söz konusu olabilir. Bu gibi durumları engellemek amacı ile çift renkli iç kapılar üretilmektedir. Ve her alana uygun modellerde, daha çok Amerikan panel kapılarda uygulanmaktadır. Bunun nedeni ise Amerikan kapının yapısının her renge uygun olması, kolayca boyanmasının mümkün olmasıdır. 

İÇ KAPILAR VE  ÖZELLİKLERİ

Bulunduğumuz tüm kapalı mekanlarda karşımıza çıkabilecek ahşap kapı modelleri, çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sadece estetik açıdan değil, kullanım kolaylıkları açısından da tercih oranı yüksektir. Estetik açıdan hoş görünüme sahip olan bu kapılar işçiliği de kaliteli şekilde yapılır ve tamamlayıcı parçaları ile uyumu sağlanırsa çok verimli bir hale gelir. 

AHŞAP KAPLAMA KAPILAR

İç mekan tasarımlarında kullanılan kapılar çoğunlukla ahşap kaplama malzemeden yapılır, ağaç yüzeyleri makinalarla bazı işlemlerden geçirilerek belirli kalınlıklarda doğal kaplamalar elde edilir. Kaplamalar  MDF üzerine özel işlem ile yapıştırılarak ahşap kaplamalı kapılarda kullanılan yüzey oluşturulmaktadır.

Yüzeylerine boya gerekmez, sadece cila uygulaması yapılır. Oda ve WC kapısı olarak istenilen ölçülerde üretilebilmektedir. Ayrıca çift kanat olarak istenilen genişlikte üretmek mümkündür. Fiyat açısından, komple masif diğer kapı modellerine göre daha ekonomiktir.

Doğal ahşap kaplama olduğundan görünümü ahşap kapıdan farklı değildir, gerçek ağaç hissini verir. Şık bir görüntüsü vardır. Bakımı kolay, hijyenik ve montajı kolaydır. Güneş ışınlarına ve çizilmelere, darbelere karşı dayanıklıdır. Uzun ömürlüdür. Çok alternatifli ahşap kaplama çeşitleri bulunmaktadır. Ahşap kapılar, iç mekânda her alanda kullanım için uygundur.

LAKE KAPILAR

Lake, parlak kimyasal bir mobilya cilasıdır. Renkli veya renksiz olabilir. Lake uygulamasının pürüzsüz görünümü, basit bir ahşap parçasını muhteşem bir mobilyaya dönüştürebilir..

Lake kapı yüzeyi, ham MDF düz panel ya da üzerine CNC tezgahında desen verilmiş bir panel olabilir. Oda ve WC kapısı olarak istenilen ölçülerde üretilebilmektedir. Model ve desen alternatifine göre çerçeve camlı, kafes camlı, tek kanat veya çift kanat olarak istenilen genişlikte üretmek mümkündür. Lake kapı üretiminde en önemli aşamalar astarlama ve zımparalamadır.

Lake kapılar mobilya görünümlü kapı modellerine göre daha ekonomik ve şıktır. Lake kapılar havayla etkileşime girmediğinden oldukça sağlıklıdır. Hijyeniktir, montajı kolaydır. Özellikle lake boya ile boyanmış bir panel kapının temizliği, diğerlerine göre çok daha kolaydır. Güneş ışınlarına, çizilmelere, darbelere karşı dayanıklıdır. Uzun ömürlüdür. Beyaz veya diğer renklerde uygulama yapılabilir. İç mekân kapısı olarak her alanda kullanım için uygundur. .

LAMİNAT KAPILAR

Artan gürültü kirliliklerine karşı son teknoloji kullanılarak geliştirilen bu kapılar kolayca montaj özelliğine sahiptir.

Son zamanlarda kullanım alanı hızla büyüyen laminat malzemesi en son olarak kapı sistemlerinde kullanılmaya başlamıştır. Kasa tamamen özel maddeden üretildiğinden dolayı kapılar darbelerden ve dış etkenlerden korunmaktadır. Yüksek basınca dayanıklı olarak üretilen bu kapılar son derece sağlam ve güvenlidir. Ayrıca yanmaya karşı da güvenlidir.  Özel malzemeden üretilen bu kapı sistemlerinde asla kırılma gibi olaylar meydana gelmez. Ayrıca akustik yönden de sizlere katkı sağlamaktadır. Modern dokunuşlar ile mekanlara  oldukça hoş ve zarif bir hava katmaktadır. Oldukça geniş renk karteline dekoratif imkana sahip bu kapılar son zamanlarda sıkça tercih edilmektedir. Ayarlanabilme özelliği sayesinde tüm mekanlara rahatça döşenmektedir. Montaj işlemlerinin oldukça kolaydır.

Özellikle hastane, yurt ve otellerde bu kapılarda görmemiz mümkündür. Yaygın olarak kum ve taş desenli, fantezi desenli, alüminyum kaplama ve metal yüzeyli laminat kapılara sıkça rastlamaktayız.

Geniş bir seçim şansına sahip olduğunuz bu kapı sistemlerin de her zevke ve her tarza hitap edilmektedir. Zengin renk ve desen kartelası ile sizlerde bu kapılardan birine sahip olabilir ve evlerinize şık bir hava katabilirsiniz.

Darbelere karşı korunaklı olan bu kapı sistemlerinin kullanım alanlarının geniş olmasından dolayı birçok farklı modeli bulunmaktadır. Kullanım alanlarına göre camlı ve camsız modelleri bulunmaktadır. Daire kapısı olarak da kullanılan laminat kapılar genelde camsız ve düz modellerdir. Camlı laminat kapılar ise genelde dairelerin içlerinde ve şirketlerde kullanılmaktadır.

MELAMİN KAPILAR

Melamin kapı üretiminde kullanılan melamin, organik bir bileşiktir. Plastik madde üretiminde kullanılan endüstriyel kimyasal maddedir. Bu malzeme MDF üzerine ısı ile uygulanarak melamin levhalar oluşturulur. Melamin kapı üretiminde bu levhalar kullanılır. Melamin kapı modelleri ve renkleri, kullanılan panellere göre çeşitlilik gösterir.

Melamin kapı yüzeyleri boya gerektirmez. Modellerine göre renkli ve kendinden desenlidir. İç kapılar, oda ve WC kapısı olarak istenilen ölçülerde üretilebilir. Ayrıca melamin kapıları çift kanat olarak istenilen genişlikte üretmek mümkündür.

Ahşap görünümlü melamin kapılar diğer kapı modellerine göre daha ekonomiktir. Ahşap desenleri sayesinde kapıya gerçek ahşap görünümü katar. Melamin kapılar kolay temizlenir, hijyeniktir ve dekoratiftir. Montajı kolay yapılır. Güneş ışınlarına ve çizilmelere, darbelere karşı dayanıklılığı diğer kapı çeşitlerine göre daha yüksektir. Uzun ömürlüdür.

Melamin kapı modelleri iç mekânda her alanda kullanım için uygundur. Bu tür kapıların ses geçirmezlik ve aleve dayanıklılık özellikleri artırılmak istendiği takdirde, üretimde kullanılan malzemeler farklılık gösterir.

LAM KAPILAR

MDF, kelime anlamı ile orta yoğunlukta lif levha anlamına gelmektedir. Odun veya diğer selülozik hammaddelerden elde edilen liflerin belirli bir rutubet derecesine kadar kurutulduktan sonra karakterli bir tutkal ile tutkallayarak sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle oluşan homojen yapıda levhadır. 

MDF yapısı itibariyle her noktasının homojen yoğunlukta olması, standart boyutlarda elde edilebilmesi, freze işlemlerindeki mükemmelliği, yüzey ve kenarlardan uygulanan vidaları iyi tutması nedeniyle tercih edilmektedir. 

MDFLAM, MDF levha üzerine, teknolojik emprenye makineleriyle melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek yanmaz ve su geçirmez hale gelen dekor kâğıdının kaplanmasıyla elde edilir.

Ağırlıklı Melamin Kapı yapımında, mobilya üretiminde arkalık, çekmece altı, klapa olarak, ayrıca kalınlaştırılmış panel üretiminde ve farklı projelerde kullanılabilir.

MEMBRAN KAPILAR

Membran kapılar boya kullanılmadan üretilen üretilir. Membran kapı renklerinde zamanla değişme olmaz. Kapı üzerine boya da damlamış olsa kapıda boya olmadığı için etkileşmez ve kolayca temizlenebilir.
Membran kapılar amerikan kapılara göre içi daha dolu uzun ömürlü iç oda kapılarıdır.

Boyalı kapılarda kolayca oluşan çizikler membran kapılarda oluşmaz. Bunun nedeni mdf üzerindeki membran kaplamanın çizilmeye karşı yüzey dayanımının yüksek olmasından ileri gelir. Ancak bu membran oda kapıların zarar görmesi imkansız da değildir. Boya kullanılmayan kapılar olduğu için kapının hangi bölümü zarar görürse sadece parçanın değişmesi kapınızda hiç bir ton fark etmeyeceği için ilk günkü görünümüne sahip olmasını sağlar.

Membran kapı modelleri üretilirken camlı kapılar çıta kullanılmadan üretilir. Boya çatlaması veya temizlik sırasında çıkmayan leke sorunlarının böylece önüne geçilmiş olur. Camlı kapılar çıtasız olduğundan kolayca temizlenir. Çıta kullanılan kapılarda cam değiştirilmesi gerektiğinde çıtaları zarar görür. Pvc membran kapılarda ise kapı camları üstten geçme olduğu için kolay şekilde kapı hiç bir zarar görmeden cam değişebilir. Kapı camı değiştirmek ustalık gerektirmez.

AMERİKAN KAPILAR

Amerikan kapı üretiminde kullanılan kapı panelleri; üretilmek istenen kapı modeline bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte, 4 mm kalınlığında, istenilen kapı modelinde ve şeklinde desenli veya düz uygulanan MDF paneldir.

İç kapılar, oda ve WC kapısı olarak istenilen ölçülerde üretilebilmektedir. Ayrıca Amerikan kapıları çift kanat olarak istenilen genişlikte üretmek mümkündür.

Amerikan kapı, fiyatları ve model seçeneklerindeki çeşitlilik bakımından tercih sebebidir. Ekonomiktir, hijyeniktir, kolay temizlenir, bakteri ve mikrop barındırmaz, istenilen renge boyanabilir. Ayrıca, Amerikan kapılar hafiftir ve montajı da kolaydır. Amerikan kapılar, iç mekanlarda kullanım için çok uygundur.

PVC KAPILAR

Kapı yüzeylerinde kullanılan PVC (Polivinil Klorür), oldukça geniş bir kullanım alanı olan plastiktir. Kapı ve pencere üretiminde kullanılan en yaygın ve bilinen kimyasal malzemedir. PVC geri dönüşümü olan, yani tekrar kullanılabilen bir malzeme olduğundan çevre dostudur.

PVC kapı gövdesine desen verilecekse ayrıca CNC tezgâhta istenilen kapı deseni ve şekli verilir.

Kapı yüzeyine PVC yapıştırılmadan önce CNC tezgâhında desen verilmiş olmalıdır. Daha sonra PVC malzeme ısı yardımıyla MDF kapı yüzeyine uygulanır.

PVC kapı yüzeylerine boya gerekmez. PVC panel kapılar kendinden desenli ve renklidir.

PVC kapılar, oda ve WC kapısı olarak istenilen ölçülerde üretilebilir. Ayrıca PVC kapıyı çift kanat olarak istenilen genişlikte üretmek mümkündür.

PVC panel kapı fiyatları, doğal ahşap kaplamalı diğer kapı modellerine göre daha ekonomiktir. PVC panel kapılar kolay temizlenir, hijyeniktir, kapı modeli ve desen seçeneği çok fazladır. Montajı kolay yapılır. Güneş ışınlarına ve çizilmelere, darbelere karşı dayanıklıdır. Uzun ömürlüdür. PVC kapılar renk alternatifi en fazla bulunan kapılardandır. Ayrıca, iç mekân kapısı olarak her alanda kullanım için uygundur.

Kapıların bilinmeyen yönleri

Yaşadığımız mekanlarda sadece dış etkenlerden bizi koruyan giriş kapıları değil,  iç mekan kapılarının da önemi büyüktür.

İç mekan kapıları, odalar arasındaki mahremiyeti sağlar. İnsanların odalarında rahat hareket etmelerine, aynı mekanda farklı aktiviteler gerçekleştirebilmelerine imkan tanır.

Görüntü ve ses kirliliğini engeller ve ev içi konforun seviyesi yükselmiş olur.

Özellikle ıslak hacim olarak ifade edilen mutfak, banyo ve tuvalet kapıları, mekan içerisinden gelen kokuların diğer alanlara yayılmasını engelleyerek, hem temizlik hem de sağlık açısından fayda sağlar.

Kış mevsiminde kapıların kapalı kullanılması ile oda içindeki ısının muhafaza edilmesi, diğer alanlara dağılması engellenir. Enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı olur.

Yaz mevsiminde ise odada bulunan soğutucunun sağladığı serinlik kapıyı aşamadığı için soğutucu bulunduğu mekanda verimli bir şekilde görevine devam eder.

Kapılar yalnızca bir mekanın güvenliğini sağlamanın yanı sıra evinizin, işyerinizin ve diğer mekanların güzel görünmelerine, mekanın dekorasyonun tamamlanmasına da olanak sağlar.

Panel kapılar kullanım olarak da temizlik olarak da büyük kolaylık sağlar. Özellikle lake boya ile boyanmış bir panel kapının temizliği, diğerlerine göre çok daha kolaydır. Kapılarımızı temizlerken, üzerinde herhangi bir toz kalıntısı veya yapışkan bir madde bırakmamalıyız. Görünüm itibariyle lekeli ve pürüzlü bir görünüm sağlar. Zamanla toz kalıntıları kapımıza yapışır ve çıkmakta zorluk gösterirler. Kapımızı iyice temizledikten sonra da mutlaka bir bez ile kurulamalıyız. Islak bırakmak doğru olmaz. Günümüzde ülkemizde de çok tercih edilen kapı modelleri arasında yerini almaktadır. Her renkte olabilen ve detayları da son derece özenli olan, panel kapıların lake boya ile uygulanması göz alıcı olur.

Panel kapıların lake boya ile boyanmasında temizliği de çok kolay olacaktır. Kapılarımız temiz, pürüzsüz ve lekesiz görünecektir. Doğal olarak bu da bizi memnun edecektir. Bulunduğumuz mekanın rengine göre ayarlanabilen kapılar, son derece rahat ve kullanışlıdır. Zaten kolay kolay da leke tutmayan bu kapıların, nemli bir bez silinmesi ve arkasından leke bırakmayacak şekilde silinmesi gerek. Kapılarımızın leke bırakmaması açısından sürekli silmek gerekecektir. Zamanla renginde bir solma görülebilir. Eğer lake boya kullanılırsa, uzun süre rengini koruyabilecektir.

Panel kapılar, istediğimiz renkte ve boyutta yapılır ve montajı sağlanır. İstenilen bir renkte olması için, kendi talebiniz doğrultusunda lake boya ile boyanabilir. Panel kapılar çok doğal, güzel ve kullanım açısından rahatlık verir. Sadece lake boya ile boyanmış olan panel kapıların temizliği, diğerlerine göre daha avantaj sağlar. Çünkü, iz bırakmayan özelliği sayesinde, pırıl pırıl bir görüntü sağlar. Boyası da kısa zamanda akmayacağı için, uzun süre kullanımı sağlar. Lake boya ile, kullanılan kapıların rengi, uzun ömürlü ve dayanıklı olacaktır.

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN